עובדות מעניינות על פאנלים סולאריים

 

השמש זורחת כבר במשך ארבעה וחצי מיליארד שנים. אבל אנשים יודעים על אנרגיה סולארית רק מאז 1830, כשאלכסנדר אדמונד בקרל גילה את ההשפעה הפוטווולטאית. כן המונחים לגמרי מדעיים, אבל כשמבינים את העובדות על פאנלים סולאריים, מבינים את הכוח העצום שלהם.

במאמר זה נדבר על פאנלים סולאריים, איך הם משפיעים על הכלכלה והבריאות, ולמה כל כך חשוב שהעולם יעבור לשימוש באנרגיה סולארית.

אבל תחילה חשוב להבין את יתרונות האנרגיה הסולארית

כוח סולארי רותם את האנרגיה הטבעית של השמש לייצר חשמל. באופן פרטני, תאים סולאריים לוכדים אורכי גל מסוימים של קרינת השמש וממירים אותם לחשמל לשימוש ביתי, תעשייתי, הפעלת מכשירי חשמל, ושפע שימושים אלקטרוניים אחרים, שאפשריים ללא חיבור למערכת החשמל.

תאים פוטו וולטאיים בפאנלים סולאריים גורמים לתגובה בין פוטונים ואלקטרונים בקנה מידה אטומי. כאשר פוטונים (קרני אור) מתנגשים עם אלקטרונים, האלקטרונים מקבלים הזנק רופף. לאחר מכן, האלקטרונים נלכדים ומתועלים לחשמל שמיש. עד כאן מובן? בואו נמשיך עוד קצת.

איך נמדד כוח סולארי?

תאים פוטו וולטאיים עשויים ברוב המקרים מסוגי סיליקון שונים. לאור השמש לוקח קצת יותר משמונה דקות על מנת להגיע לכדור הארץ, ועוד כמה שניות כדי ליצור קשר עם הפאנלים הסולאריים המותקנים על גגות בתים או מבנים תעשייתיים. בהתאם למיקום הגיאוגרפי, פאנלים סולאריים צריכים להתייצב בכיוון האופטימאלי ללכידת אור השמש.

כוח סולארי נמדד כמו חשמל בוואט, כלומר קילוואט, מגה וואט, ג'יגה-וואט וטרה-וואט:

  • 1,000 וואט שווים לקילווואט אחד.
  • 1,000 קילוואט שווים למגה וואט אחד.
  • 1,000 מגה וואט שווים לג'יגה וואט אחד.
  • 1,000 ג'יגה-וואט שווים לטרה-וואט אחד.

כמה פאנלים סולאריים צריכים להיות מותקנים על הגג כדי לספק הזרמה תקינה של חשמל?

לרוב הפאנלים הסולאריים יש יכולת של 200 או 250 וואט, ורובם יכולים לייצר בין שמונה לעשרה קילוואט של אנרגיה לכל מטר מרובע. רוב הבתים צורכים כמעט 11,000 קילוואט שעות של אנרגיה מדי שנה. כלומר, על מנת להעביר את כל הבית לרשת, יש צורך ביותר משלושים וואט פאנלים סולאריים של 250 וואט כדי לקבל ממוצע יומי של ארבע שעות של אור שמש מלא.

ניתן להשתמש באנרגיה סולארית כדי להפעיל מזגנים, מחממי מים, גז טבעי, חשמל, או דלק. זהו פתרון זול, בטוח, וידידותי יותר לסביבה. כשהשמש לא זורחת, ניתן להשתמש בסוללה מיוחדת כגיבוי למערכת לוח השמש.

מונה נטו של צריכת החשמל

אך רוב יחידות הפאנלים הסולאריים המודרניים מחוברים לתוכנית מונה נטו : המערכת מחוברת לרשת החשמל של העיר ומודדת את ההבדל בין האנרגיה שהמערכת נותנת בחזרה לרשת, ואת האנרגיה המשתמשת ברשת.

לשליטה על הגירעונות באנרגיה, מונה נטו היא שיטה קלה וזולה יותר מאשר אחסון עודפי אנרגיה סולארית בסוללות.

פאנלים סולאריים לא צריכים אור שמש ישיר לייצר חשמל, אך אור שמש ישיר מייצר את רוב האנרגיה. נכון להיום, השמש שורפת מימן. יום אחד, כשכל המימן יעלם, הוא יעבור הליום, אבל זה לא משנה לפאנלים סולאריים. הם ימשיכו להשתמש בקרני השמש על מנת לייצר חשמל לבתים ולמבנים.

עולם אידיאלי עובר לשימוש באנרגיה מתחדשת

כדי לשלוט על כל כדור הארץ עם אנרגיה מתחדשת, יש צורך להתקין פאנלים סולאריים על פני 191,000 קילומטרים רבועים. בהתחשב בעובדה לפיה יש מעל 57 מיליון קילומטרים רבועים של אדמה על פני כדור הארץ, יש לנו מקום פנוי.

ליצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן