מהי אנרגיה ירוקה?

הודות למחקרים חזקים, טכנולוגיות חדשות בתחום האנרגיה הירוקה נמצאות בכל מקום, ומשפיעות על התלות בדלקים פוסיליים. אבל מהי אנרגיה ירוקה ולמה היא יותר טובה מאשר פחם או שמן?

בשלושת העשורים האחרונים, נוצר המפץ הגדול של המחקר והפיתוח באנרגיה ירוקה, שהניב מאות טכנולוגיות חדשות ומבטיחות שיכולות להפחית את התלות בפחם, בנפט ובגז טבעי. במאמר זה נסביר מהי אנרגיה ירוקה, ומה הופך אותה לאפשרות טובה יותר בהשוואה לדלקים מאובנים.

תחילה בואו נבין את ההגדרה של אנרגיה ירוקה

אנרגיה ירוקה מגיעה ממקורות טבעיים כגון אור השמש, רוח, גשם, גאות ושפל, צמחים, אצות וחום גיאותרמי. משאבי אנרגיה אלה הם מתחדשים, כלומר, הם מתחדשים באופן טבעי. לעומת זאת, דלקים מאובנים הם משאב סופי אשר לוקח מיליוני שנים כדי לפתח, והם ממשיכים להצטמצם עם השימוש בהם.

למקורות אנרגיה מתחדשים יש גם השפעה קטנה יותר על הסביבה, בהשוואה לדלקים מאובנים, שמייצרים מזהמים כגון גזי חממה כתוצר לוואי, מה שתורם לשינוי האקלים. השגת גישה לדלקים מאובנים דורשת ברוב המקרים כרייה או קידוח עמוק באדמה, בדרך כלל במקומות רגישים מבחינה אקולוגית.

התקדמות הטכנולוגיה מאפשרת שימוש נרחב באנרגיה ירוקה

אנרגיה ירוקה מנצלת מקורות אנרגיה שזמינים בכל רחבי העולם, כולל באזורים כפריים מרוחקים שאין להם גישה לחשמל בצורה אחרת. ההתקדמות בטכנולוגיות אנרגיה מתחדשת הפחיתו את עלות הפאנלים הסולאריים, טורבינות רוח ומקורות אחרים של אנרגיה ירוקה, וכך נוצרה היכולת לייצר חשמל ללא תלות בנפט, גז, פחם או חברות השירות, ה UTILITIES.

שימוש באנרגיה ירוקה מאפשר החלפת דלקים מאובנים בכל תחומי השימוש העיקריים, כולל חשמל, מים, חללי חימום ודלק לרכב מנועי.

סוגי אנרגיה ירוקה

מחקר על מקורות אנרגיה מתחדשים שאינם מזהמים מתקדם בקצב כה מהיר, עד שקשה לעקוב אחר הסוגים הרבים של אנרגיה ירוקה הנמצאים העת הפיתוח. הנה שלושת הסוגים הנפוצים ביותר של אנרגיה ירוקה:

אנרגיה סולארית

הסוג הנפוץ ביותר של אנרגיה מתחדשת. אנרגיה סולארית מיוצרת ברוב המקרים באמצעות תאים פוטו-וולטאיים, אשר לוכדים את אור השמש והופכים אותו לחשמל. משמשת גם לחימום מבנים ומים, לאספקת תאורה טבעית ולבישול מזון.

טכנולוגיות סולאריות הפכו להיות זולות מספיק על מנת להשתמש בכוח לכל מטרה, החל משימושים קטנים ועד לאספקת חשמל לשכונות שלמות.

כוח רוח

זרימת האוויר על פני כדור הארץ יכולה לשמש לדחיפת טורבינות, עם רוחות חזקות המייצרות יותר אנרגיה.

אזורים גבוהים נוטים לספק את התנאים הטובים ביותר ללכידת רוחות חזקות, ובהתאם למחקר שנערך בשנת 2009, רשת של טורבינות רוח קרקעיות, 2.5 מגה-וואט, באזורים כפריים אשר פועלים בעשרים אחוזים בלבד מהקיבולת המדורגת שלהן, יכולה לספק פי ארבעים מצריכת האנרגיה הנוכחית בעולם.

הידרופוואר

נקרא גם כוח הידרו-אלקטרי. הידרו-אנרגיה נוצרת גם באמצעות מחזור המים של כדור הארץ, כולל אידוי, גשמים, וגאות ושפל של מים העוברים דרך הסכר. הידרופוואר תלוי ברמות משקעים גבוהות על מנת לייצר כמויות משמעותיות של אנרגיה.

בנורווגיה למשל כל ייצור האנרגיה במדינה, מבוסס על תחנות כח הידרואלקטרוניות : המונעות באמצעות זרמי מים אדירים.
בזכות מקורות המים האדירים במדינה, הנורווגים בנו סכרי גדולי מימדים ומפעילים את אנרגית המים הזו בכל פעם כשיש צורך להזרמת חשמל לרשת.

ליצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן