העולם מתחיל לייצר אנרגיה סולארית

 

אנרגיה נקייה התפשטה לכל פינה בעולם, עם יותר ממאה אלף מגה-ואט של קיבולת, שהותקנו ברחבי העולם נכון לשנת 2014. בהתאם לדו"ח של תכנית האו"ם לאיכות הסביבה, שפורסם בחודש מרץ, אנרגיה סולארית הופכת היום למקור משמעותי של עוצמה עולמית.

הגידול הגלובלי במדינות המתפתחות מוביל לצורך בהתקנות חדשות של תחנות כוח מתחדשות נטולות פחמן, ובהתאם, אנרגיה סולארית נכנסת כעת לשוק בקנה מידה רלוונטי בתעשיית האנרגיה, במחירים שמתחרים עם דלקים מאובנים.

המספרים משכנעים

נתוני הדו"ח מראים שמקורות חדשים כגון רוח, שמש וביומסה, יצרו כ-91% מהחשמל בעולם בשנת 2030, לעומת 8.5% בשנת 2013. מקורות אלו מהווים את רוב כושר הייצור החדש באירופה, וגם המשקיעים התחילו להתעניין.

בשנת 2014, ההשקעה באנרגיה מתחדשת עלתה ב-17% לעומת השנה הקודמת, וזינקה ל-270 מיליארד דולרים.

חוכמה קונבנציונאלית פוגשת צמיחה לא קונבנציונאלית

במדינות מתפתחות, שבהן מקורות אנרגיה סולארית ממוקמים בצורה הטובה ביותר כדי להתמודד עם העדר כרוני של גישה לאנרגיה, ההשקעה באנרגיה נקייה עלתה ב-36% ל-131 מיליארד דולרים. מגמה זו מעלה גם את ההשקעה במדינות המפותחות, אשר הסתכמה ב-139 מיליארד דולרים בשנת 2014.

במונחי השקעות, סין הובילה במימון אנרגיה נקייה ב-83 מיליארד דולרים, אך מדינות רבות אחרות הצטרפו למגמה. חלק מהמדינות המבטיחות ביותר, כמו ברזיל, הודו ודרום אפריקה, צפויות להוביל את הדרך.

חשוב להבין עד כמה השינוי הזה עצום ומרשים

בשנים הראשונות של המאה הנוכחית, קשה היה להעלות על הדעת שבין השנים 2004-2011, שבעים אחוזים מכושר הכוח החדש שנוסף באירופה, יגיע ממקורות אנרגיה סולארית. לצורך כך, כמאה אלף מגה וואט של קיבולת מתחדשת שנוספו ברחבי העולם בשנת 2014, שקולים לסך הכוח הגרעיני המותקן בארצות הברית.

כל הנתונים האלו, וראיות רבות אחרות מעידות על מצב לפיו העולם סוף סוף מוכן לייצר אנרגיה סולארית בקנה מידה תעשייתי.

שינוי בנקודת המבט

ההתעניינות באנרגיה נקייה התפשטה לכל פינה בעולם. האבולוציה הטכנולוגית שהוזילה את עלות המודולים הסולאריים בכ-75% בין השנים 2009-2014 נמצאת כעת ביוזמות פוליטיות וכלכליות, המניעות הוצאות נוספות

דרום אפריקה, ברזיל, סין והודו פיתחו גישות מדיניות חדשות למכירה פומבית של זיכיונות אנרגיה . כיום, מנגנונים אלו מתפשטים לאירופה. בינתיים, הבנקים הגדולים של אמריקה מאגדים אלפי מערכות אנרגיה סולאריות על גגות, להזדמנויות השקעה ידידותיות לסביבה. במילים פשוטות, ומעבר לכל המספרים, אנשים מקבלים השראה מאנרגיה נקייה, ומבינים שזה רעיון שזמנו הגיע.

עתיד של אנרגיה סולארית לא רק אפשרי ורצוי, הוא חיוני

ברמה חיונית ובסיסית, ההחלטות והפעולות של נציגי מפתח בתעשייה ובממשלה, הם שיקבעו אם אכן הגענו לעידן שבו כושר ההמצאה והאחריות האנושיים יאפשרו לעשרה מיליארד אנשים ברחבי העולם לקבל גישה לצורות אנרגיה מודרניות, מבלי להתפשר על מערכות התמיכה החיוניות של כדור הארץ.

ליצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן