חדש על אדמות עין צורים: השקת שדה סולארי

ועידת האנרגיה לקיבוצים

בעקבות השקעה של 40 מיליון ₪, השדה הסולארי החדש בעין צורים החל לפעול בסוף אוקטובר 2018. הפרויקט, בבעלות "עין צורים סאן", עתיד לספק 7.61 מגה-וואט וירחיב את היקף ייצור החשמל במסגרת היעדים הממשלתיים בתחום האנרגיה הסולארית.

בפרק זמן של כשנה וחצי מפרסום ההסדרה החדשה של רשות החשמל בתחום החשמל הסולארי, בסוף אוקטובר 2018 הושק השדה הסולארי 'עין צורים סאן', בקיבוץ עין צורים במועצה האזורית שפיר.

 

בניית הפרויקט התחילה במאי 2018 עם השקעה של כארבעים מיליון ₪, בבעלות 'עין צורים סאן', פרי שיתוף הפעולה של חברת פרטנרס, חברת משקים וקיבוץ עין צורים. חברת אנג'יס מכרה את הפנלים של חברת Chint Solar-Astronergy לפרויקט בילקטריק, שהוא הקבלן המבצע של משקי הקיבוצים, AMP & Partners.

 

ליווי צמוד מתחילת הפרויקט ועד סופו

חברת אנג'יס ליוותה את חברת בילקטריק ומשקי הקיבוצים משלב סקר היצרן בסין, והיא ממשיכה ללוות את הלקוחות גם בתום ההתקנה, עם מתן שירות לאחר מכירה. במסגרת הפרויקט, שהוקם על ידי חברת בילקטריק ישראל, נחכרו 120 דונמים מאדמות הקיבוץ, ל-23 שנות הפעלת השדה הסולארי.

בשנים האחרונות, אדמות אלו עברו תהליכי שינוי ייעוד מקרקע המיועדת לשימוש חקלאי, לקרקע המיועדת לשימוש סולארי.

במהלך שנת 2018, שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, פרסם את תכנית "הצלת ישראל מאנרגיה מזהמת", אסטרטגיה שהמשרד חותר אליה. במסגרת התכנית, עד שנת 2028 עתיד להיפסק השימוש בפחם בייצור חשמל, במקביל להגדלת ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות, בהיקף שיעמוד על כ-17%.

 

מהפכת ייצור החשמל: המטרה שכבר הושגה בעין צורים

השדה הסולארי החדש, שעתיד לספק 7.61 מגה-וואט, ירחיב את היקף ייצור החשמל הסולארי ברשת, במקביל להגשמת היעדים הממשלתיים לייצור חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשת.

לדברי חן מלמד, יור"ר משקים ופרטנרס, החברה משקיעה מיליוני שקלים במיזמים של אנרגיה סולארית, ושיתוף הפעולה הנוכחי עם הקיבוצים מאפשר את מימות הפוטנציאל הגדול של אנרגיה, שקיים על אדמות אלו. יחד ניתן לקדם את מהפכת ייצור החשמל ממקורות שהם ידידותיים יותר לסביבה.

שחר בן מויאל, מנכ"ל משקים ופרטנרס, מוסיף על דברים אלו ומסביר שהשקת השדה החדש עתידה לתרום לחיזוק העצמאות האנרגטית של הקיבוצים, במקביל ליצירת הזדמנות כלכלית לחברה, לקיבוצים ולמשק.

 

שיתוף פעולה שמוביל למהפכה בייצור וצריכת החשמל

הפרויקט הוקם בתוך זמן קצר ביותר, ללא פשרות על איכות החומרים והעבודה. מטרות אלו הושגו בזכות שיתוף הפעולה הפורה והיעיל בין כל הגורמים שהיו מעורבים בפרויקט, והמשך שיתוף פעולה יעיל זה עתיד להניב שפע של הצלחות גם בעתיד.

 

סיכום הפרויקט: יורם ישרים, מנהל עסקי קבוצת עין צורים

"אנו מברכים על שיתוף הפעולה המוצלח עם חברת משקים ופרטנרס, וכל הגורמים שהיו מעורבים בפרויקט. השדה החדש תורם באופן משמעותי ליציבות הכלכלית של הקיבוץ, ואנו מייחסים חשיבות גדולה לפיתוח והקמת פעילויות נוספות בעתיד, בתחום האנרגיה המתחדשת".

 

אבל זה לא הסוף

משקים ופרטנרס, בבעלות 'משקי אנרגיות מתחדשות', היא חברה בבעלות משותפת של משקי הדרום, משקי הנגב ומשקי הקיבוצים.

כיום חברת אנג'יס בקשר צמוד עם משקי הקיבוצים לליווי פרויקטים עתידיים, החברה עוסקת בהקמת פרויקטים נוספים בהיקף של כשלושים מגה וואט, ונערכת להקמת פרויקטים נוספים בהיקף של כמאה מגה וואט, במתח עליון ובמתח גבוה.

ליצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן