5 יתרונות של אגירת אנרגיה: הגביע הקדוש של האנרגיה

פאנלים סולאריים

 

 

אגירת אנרגיה נקראת לעתים קרובות "הגביע הקדוש" של האנרגיה. מונח זה נקבע כפתרון לתיקון רשת החשמל הישנה, המהווה כלי חיוני המסייע בהגדלה של צרוף אנרגיות מתחדשות לרשת.

פתרון זה אינו חדש, והוא זמין מסחרית היום ככלי רב ערך להפחתת חשבונות חשמל, גמישות השימוש בחשמל, והגברת רווחים. היות ופתרונות אגירת אנרגיה ניתנים להתקנה בנקודות רבות ברשת, יש כבר עשרות אלפי מערכות אחסון המחוברות לרשת, והמותקנים במתקנים ברחבי העולם.

 

חמשת היתרונות העיקריים של אגירת אנרגיה

בהתאם לפרמטרים כגון מיקום המתקן, תעריפי השירות והעומס החשמלי, אגירת אנרגיה היא פתרון אידיאלי להפחתה בחשבונות החשמל. עלות מערכת לאגירת אנרגיה יורדות ללא הרף, בעוד שמספר מערכות האגירה המותקנות על ידי לקוחות גדל במהירות.

בואו נבחן מקרוב את חמשת היתרונות שאיגרת אנרגיה מציעה:

 

יתרונות סביבתיים

לאגירת אנרגיה יש יתרונות סביבתיים רבים שהופכים את התחום לכלי רב ערך. באמצעות שיפור היעילות הכוללת של רשת החשמל, אגירת האנרגיה מאיצה את השימוש הרחב יותר של אנרגיה מתחדשת.

ברמה המקומית יותר, מערכת אגירת אנרגיה נטולת פליטות, כך שהיא ניתנת להתקנה בכל מקום ללא השפעה סביבתית מזיקה.

 

הפחתת תשלומים

במדינות רבות ישנו "מס עומס" על רכישת חשמל. הכוונה, שלקוח משלם לבילי הרשת על שימוש בחשמל בזמן ביקוש שיא, מלבד תשלום על החשמל שצרך בפועל.

במבנה תעריפי כזה, אגירת אנרגיה מסייעת ברכישת החשמל בזמני שפל ושימוש לצריכה עצמית בזמני שיא בביקוש החשמל. באופן כזה, הארגון שמשתמש באגירה מסייע ב PEAK SHAVING (השטחת ביקושי שיא) ומשלם מעט על החשמל שהוא צורך.

 

השתתפות בתוכניות בתגובה לביקוש

אגירת אנרגיה מסייעת לכל גוף : בניין מסחרי, קיבוץ, מושב, אוניברסיטה, בית חולים : לנהל מערכת חשמל חכמה : כלומר, לגוון את מקורות החשמל שלה ולהשתמש בכל רגע נתון במקור הכי יעיל וזול.

ככל שיותר גופים ינהלו רשת חשמל חכמה MICROGRID ועדיין יהיו מחוברים לרשת ההולכה הארצית : ניתן יהי לנהל רשת הולכה חכמה המתחשבת בניהול ביקושים DEMAND RESPONSE מול מקורות ייצור החשמל.

 

מקסום שיעורי זמן השימוש

מערכות אגירת אנרגיה מסייעות לרכוש חשמל "זול" (בשפל הביקוש) ולהשתמש בחשמל כשמחירו יקר (בזמן שיא הביקוש).  

יתרה מזאת, אם מתקן לאגירה גם צובר חשמל סולארי עודף (שלא בא לידי שימוש באותו הרגע) , אזי אנו יכולים להשתמש באנרגיה זו לצריכה עצמית מאוחר יותר ביום (כשהשמש שקעה וכבר אין ייצור חשמל סולארי).

 

גיבוי חירום – עמידות

תכנון כוח גיבוי חירום הוא חלק חיוני מתכנית החוסן. מבחינה היסטורית, קיבוצים ומתקני מסחר ותעשייה השקיעו משמעותית בתשתית גיבוי החירום המקומית.

עם פתרונות מתקדמים של אגירת אנרגיה הזמינים כיום, ניתנות הזדמנויות לשדרוג תשתית זו על מנת לספק לא רק גיבוי חירום, אלא גם שורה של אפשרויות אחרות לחסוך כסף באמצעות ביצוע הפתרונות.

 

אגירת אנרגיה במתקן שדה סולארי מעל 5 MW

רשות החשמל פרסמה שימוע (מספר 546) שבו היא תעודד יזמים בעלי שדה סולארי של 5 MW ומעלה, להצטייד במתקני אגירה הנותנים מענה של הספק השדה למשך 4 שעות.

דהיינו, אם יש לי שדה סולארי בהספק 5MW, המדינה תשלם לי עבור זמינות של חשמל במתקן אגירה בגודל 20MWH .

השימוע הזה מעניין יזמים לשדות סולאריים וקיבוצים שותפים לשדות סולאריים כדי למקסם ההכנסות שלהם ממכירת חשמל.

 

אגירת אנרגיה בשטח המחלק בקיבוצים

חברת אנג'יס מאמינה שרשות החשמל תשנה את מבנה התעריפים של מחירי החשמל בכל המשק, כדי לסייע בבניית רשת חשמל הולכה חכמה, הגברה של ייצור חשמל סולארי ורוח , וכדי לסייע למחלקים הקיבוצים להרוויח ממכירת חשמל ולהשקיע ברשת החלוקה בקיבוץ.

אנג'יס צופה שרשות החשמל , כשאר המדינות המפותחות בעולם שעודדו ייצור חשמל סולארי ורוח ברשתות ההולכה, תיקח מספר החלטות חשובות:

  1. תשיט "מס עומס" DEMAND CHARGE לשימוש חשמל בשעות השיא.
  2. תגביל את השעות שניתן לפלוט חשמל סולארי לרשת ההולכה.
  3. תסייע למחלקים הקיבוציים  לפלוט חשמל עודף לרשת ההולכה ולהזדכות על כך מחברת החשמל.
  4. תגדיל את ההפרש במחירים בין חשמל בשעת שיא לחשמל בשעת שפל.

באופן כזה, הכדאיות של אגירת אנרגיה בשטחי החלוקה בקיבוצים תגדל ותסייע בבניית MICROGRID יעיל וחכם .

ליצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן