ועידת פריז 2018 בנושא טכנולוגיית אנרגיה ירוקה

אנרגיה ירוקה

ועידת פריז 2018 בנושא טכנולוגיית אנרגיה ירוקה התכנסה במטרה להפגיש מדענים וחוקרים מובילים, להחליף ולשתף חוויות ותוצאות מחקר הנוגעים לכל ההיבטים של טכנולוגיית אנרגיה ירוקה.

לראשונה בהיסטוריה, 195 אומות חתמו על הסכם בינלאומי לשיתוף הפעולה ביניהן, בצעד שנחשב כהישג דיפלומטי חסר תקדים. הנואמים בוועידה דיברו על שינוי היסטורי עולמי, והוועידה אופיינה באווירת הסכמה, כשהמדינות אישרו את תמיכתם בהסכם האקלים.

 

ההישגים העיקריים מוועידת פריז

בין היתר, הושגה הסכמה בינלאומית משותפת של המדינות שהשתתפו בוועידה, בנושא חשיבות המעבר לאנרגיה ירוקה. ההסכמות החשובות כללו:

 

סיוע כלכלי למדינות מתפתחות לעודד אנרגיה ירוקה

המדינות המפותחות חתמו על התחייבות לסייע מבחינה כספית למדינות מתפתחות, במטרה לעודד אנרגיה ירוקה יעילה יותר, שמאפשרת להתכונן להשפעות המסוכנות של שינוי האקלים, והפחתת זיהום סביבתי.

לשם השגת מטרה זו, "קרן האקלים הירוקה" התחייבה להעביר מאה מיליארד דולרים מדי שנה למדינות מתפתחות, במטרה להיאבק בשינוי האקלים ולהתכונן לסיכונים הנובעים ממנו. הכוונה העתידית היא להמשיך להגדיל את סכומי התרומות על מנת להשיג מטרה זו.

 

כל מדינה התחייבה לפעול להפחתת פליטת גזי חממה

כל אחת מהמדינות שהשתתפו בוועידת פריז הצהירה על נכונותה לתרום להפחתת פליטת גזי החממה. המעוניינים להשתתף במאמצים להשגת מטרה זו פועלים בהתנדבות, כלומר, התרומות יתבצעו בהתאם ליכולת של כל מדינה.

ואכן, 186 מדינות הציגו מטרות מעשיות מבחינתן, כצעד שמהווה את תחילתו של מקצה שיפורים. עד לסוף שנת 2018, המטרה היא שכל המדינות יגישו תכניות להשגת הפחתה מוגברת של פליטת גזי חממה, והיעדים יעודכנו בפרקי זמן של אחת לחמש שנים.

 

הכרה ברורה ב"צדק אקלימי"

האחריות המשמעותית נוגעת למדינות מפותחות  ביחסן למשבר הסביבתי הגדול, והאחריות שלהן להפחית באופן מוגבר את פליטות גזי החממה בארצות שלהן.

במקביל לסיוע לארצות נחלשות, זוהי מחויבות שתומכת במדינות חלשות באמצעות טכנולוגיה, כספים, סיוע וידע מעשי בכל נושא הנוגע לאנרגיה ירוקה.

ועידת פריז יצרה מציאות חדשה בארץ, והיא מובילה לצורך בבחינה מחודשת של מדיניות האנרגיה בישראל. היום, במסגרת ההסכם החדש, המדינה תתחייב להפחתת פליטת גזי חממה. היעד שהוצג הוא הורדה בקצב גידול פליטת גזי החממה בשיעור של 25% עד לשנת 2030. מטרה זו תושג, בין היתר, באמצעות המעבר לייצור 17% מהחשמל עם אנרגיה מתחדשת.

 

בשורה התחתונה: יוצרים עתיד חדש

הסכם ועידת פריז יוצר תקדים מדהים ברמה בינלאומית בזכות הרגישות לנושאים חברתיים חשובים, הקשר שלהם לסביבה, והנכונות להירתם למאבק באתגר הגדול של האקלים. כך, למשל, אחד ההיבטים המשמעותיים של ההסכם הוא ההכרה הברורה בשינוי האקלים כבעיית צדק חברתי, ורמת שיתוף הפעולה ההדוק שהושג בין המדינות נחשב אף הוא לראשון מסוגו.

ועידת פריז נתנה את האות לתחילת שיתוף הפעולה הבינלאומי הסביבתי, ובשילוב עם גיוס הכספים המשמעותי ניתן יהיה לתמוך במטרת הפחתת פליטות גזי חממה באופן משמעותי.

ליצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן