חברת אנג'יס, בשיתוף עם חברת DOBLE, מאמנת את המהנדסים בתחנת הכוח אורות רבין, לבדיקת מצב בידוד בשנאים ובגנרטורים. קורס זה מסייע לבודקי חברת החשמל בעבודתם השוטפת לבדיקת אמינות ציוד מתח גבוה. בדיקה נכונה של מצב הבידוד בציוד יקר זה, כגון שנאי וגנרטור בתחנת כוח, מוביל לחיסכון משמעותי בעלויות.

במצב של תקלה, נזק עצום וישיר נגרם לחברה, המשפיע על נזק לשנאי או לגנרטור. הנזק שנגרם באופן עקיף הוא חוסר היכולת למכור חשמל או לתמוך באספקת חשמל תקינה למפעל. היות וציודים כגון שנאים וגנרטורים הם מסובכים לתיקון, וזמן הייצור שלהם ארוך מאוד, מומלץ ביותר לבדוק אותם מעת לעת ברמה המקצועית הגבוהה ביותר.

 

אורות רבין

אורות רבין היא תחנת הכוח הגדולה בארץ. היא ממוקמת על חוף הים, בצפון מערב חדרה, ומופעלת על ידי חברת החשמל של ישראל.

כושר הייצור של התחנה מהווה כרבע מכושר הייצור של חברת החשמל, והיא בנויה על החוף בשל הצורך להשתמש במי הים למטרת קירור, וברציף מיוחד שנבנה צמוד לה, המשמש לפריקת הפחם שדרוש להפעלתה מאניות משא.

 

חשיבות בדיקת כוח גנרטור

בדיקות בידוד התנגדות של מנוע חשמלי או גנרטור כבר נחשבת היום ככלי שימושי בהערכת מצבים של הצטברות לכלוך או לחות, או הידרדרות יכולת הבידוד. מערכת בידוד מונעת תקלות ומאפשרת להשיג שירות משביע רצון של תפקוד השנאים והגנרטורים, ברוב המקרים לתקופות של עשרים עד ארבעים שנים, אבל הכול תלוי במצב התפעול.

כוח החיים של הגנרטור או השנאים תלוי בבידוד, ולכן צריך לבצע בדיקות בידוד במרווחי זמן קבועים. אינדקס ההתנגדות (IR) והקיטוב (PI) הם שתי בדיקות אבחון מקובלות בעולם לבדיקות בידוד, והן נמצאות בשימוש במשך למעלה מ-75 שנים.

 

ממצאי הבדיקות

הבדיקות מודדות את ההתנגדות של הבידוד החשמלי והמטרה היא לחסום את הזרם בין הנחושת לבין הליבה. ערך נמוך של PI מציין נוכחות מזהמים עם שמן, לכלוך או לחות שנספגו בגנרטורים ובשנאים.

ליצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן