מערכות סולאריות

פאנלים סולאריים

עם ההסדרה החדשה של רשות החשמל, שיקולי אפיון בניית מערכת סולארית עברו שינוי יסודי. מדריך זה בוחן את התנאים להתקנת מערכת ייצור חשמל סולארי בהסדרת מונה נטו, ומסביר למה היא יעילה.

מטרת ההסדרה היא לעודד ייצור של אנרגיה סולארית למטרות צריכה עצמית. ההסדרה מבוססת בעיקר על היתרונות העצומים של החיסכון בחשמל. במילים אחרות, כל יחידת אנרגיה שהמערכת תייצר ושצרכן יצרך אותה, פשוט לא תחויב על ידי חברת החשמל.

 

משלמים על מה שצורכים

הצרכנים יחויבו על החשמל שהם צורכים בתעריף המותאם לתעריף עומס וזמן (תעו"ז), בשעות בהן החשמל נצרך מהרשת מעבר לייצור העצמי, בתוספת עלויות איזון וגיבוי על כל יחידת אנרגיה שמיוצרת על ידם.

 

בדיקת התנאים להתקנת מערכת סולארית

כדי להבין אם התקנת מערכות סולאריות אפשריות, יש לבדוק את השטח הקיים. אם השטח הוא גג או קרקע, ואם הוא מספיק גדול לשם התקנת המערכת. אם למבנה יש גג רעפים, חשוב ביותר לבדוק את הכיוון אליו פונה הגג ואיזו רמת שיפוע יש לו. כיוון דרום הוא הכיוון המומלץ ביותר, המאופיין בפרק זמן ארוך ביותר של חשיפה לשמש.

חשוב ששיפוע הגג יהיה בזווית של 26 מעלות, שכן אחוזי נצילות מערכות סולאריות משתנים בהתאם לכיוון שהגג פונה אליו. כיוון דרום מאפשר נצילות של מאת האחוזים. כיווני מזרח-מערב מאפשרים נצילות שנעה בין 85-90%.

מצבים אלו אפשריים אם לא קיימים אובייקטים שחוסמים את קרינת השמש. הצללה במערכות סולאריות מפריעה באופן משמעותי לתפוקה, הרבה מעבר לחלק היחסי אשר מנוצל בפועל. כדי להתקין את המערכת הסולארית, נציגי חברת אנג'יס בודקים את נגישות חברת החשמל לאזור ההתקנה, ואת מקורות המימון למערכת, ויוצאים לדרך.

 

מערכות סולאריות ביתיות

מערכות סולאריות ביתיות הן מערכות בגודל של עד 15 קילוואט, וחברת החשמל מאפשרת עד עשרה אחוזי סטייה בין הספק המערכת המחובר לרשת החשמל, לבין ההספק שמותקן על הפנלים. כך שהמערכת הביתית הגדולה ביותר שמותרת היום היא בגודל של 16.5 קילוואט מותקן.

 

אפשרויות שימוש במערכות סולאריות בארץ

ממשלת ישראל מעודדת ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת ונקייה, במיוחד מאנרגיית השמש. תעריפי ייצור מיוחדים מוענקים ליצרנים פוטו-וולטאיים כך שיצרנים שמתקינים מערכות סולאריות על גג מפעל, גג חניה או בית, מפיקים חשמל סולארי ומוכרים אותו לרשת החשמל הארצית בתמורה למחיר מיוחד.

הרגולציה הממשלתית קובעת את מספר סוגי המערכות הסולאריות הפוטו-וולטאיות הנבדלות בגודל המערכות ותפוקת החשמל שלהן, ולכל מערכת יש מכסות ייצור, הגדרות ותעריפי ייצור שונים.

מערכות סולאריות מסחריות בינוניות ממוקמות על גגות מסחריים ותעשייתיים, ויכולות להפיק עד חמישים קילו וואט חשמל. להתקנת מערכות אלו יש צורך בגג בגודל של שש מאות מטרים מרובעים פנויים לכל חמישים קילו וואט. ניתן להשתמש ישירות בחשמל, ולמכור את העודף לחברת החשמל, בתמורה לתעריף מיוחד.

ליצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן