אנרגיה סולארית

פאנלים סולאריים

"השימוש באנרגיה סולארית קרוב לפתרון". זו הייתה הכותרת בניו יורק טיימס באפריל 1931.

בדיעבד התברר שזו הייתה נבואה מוקדמת, שכן רק שמונים שנה לאחר מכן חשמל מסופק למיליוני בני אדם בעולם, מאנרגיות מתחדשות כמו השמש.

האנושות הכריזה עכשיו על נכונותה להאיץ את המעבר לכלכלת פחמן נמוכה, בהכרה באופי המזיק של דלקים פוסיליים והשפעותיהם על הסביבה כגורם העיקרי להתחממות הגלובלית.

אנרגיה סולארית לעולם לא תמות מאור השמש, שכן לדברי נאס"א, לשמש עדיין יש 6.5 מיליארד שנות חיים. בתוך זמן קצר האנרגיה הסולארית במדינות מסוימות התפתחה לתחרות עם מקורות אנרגיה קונבנציונליים של ייצור חשמל. בתוך מספר עשורים בלבד, היא תהפוך לחלק העיקרי של מערכת אנרגיה בת קיימא לעולם.

מהי אנרגיה סולארית?

אנרגיה סולארית המופקת על ידי השמש, מייצרת חשמל וחום. זוהי אנרגיה בלתי נדלית ומתחדשת, שכן היא באה מן השמש, ונרתמת לשימוש באמצעות לוחות ומראות.

תאים סולארים פוטו וולטאיים ממירים את אור השמש ישירות לחשמל באמצעות אפקט פוטו וולטאי, שבו חומרים מסוימים מסוגלים לספוג חלקיקי אור ולשחרר אלקטרונים, המייצרים זרם חשמלי.

מצד שני, לוחות תרמיים סולאריים משתמשים בפנלים או במראות על מנת לספוג ולרכז את החום של השמש, להעביר אותו לנוזל ולשנע אותו באמצעות צינורות כדי להשתמש בו בבניינים ומתקנים הזקוקים לקיטור.

התנאים להתפתחות אנרגיה סולארית לא יכולים להיות מושלמים יותר

השמש שוטפת את כדור הארץ מדי שעה עם מספיק אור וחום כדי למלא את הצרכים הגלובליים במשך שנה שלמה. במילים אחרות, קרינת השמש יכולה לספק את צרכי האנרגיה שלנו פי ארבעת אלפים מאנרגיה המופקת מדלקים פוסיליים.

לפי נתוני האנרגיות המתחדשות, פני השטח של כדור הארץ מקבלים 120,000 טרה-וואט של קרינה סולארית, המייצגת כוח פי עשרים אלף יותר מכפי צרכי הכוכב כולו. עוד טוען האיחוד של מדענים מודאגים, כי רק 18 ימים של קרינה סולארית על פני כדור הארץ מכילים כמות גדולה של אנרגיה כמו כל עתודות הפחם, הנפט והגז הטבעי בעולם.

מה הם היתרונות של אנרגיה סולארית?

אנרגיה סולארית מציעה יתרונות רבים שהופכים אותה לאחת מצורות האנרגיה המבטיחות ביותר. זוהי אנרגיה מתחדשת, שאינה מזהמת, וזמינה באופן נרחב בפלנטה. היא תורמת לפיתוח בר קיימא ויצירת מקומות עבודה באזורים בהם היא מותקנת.

כמו כן, הפשטות של הטכנולוגיה הזו מאפשרת שימוש אידיאלי באזורים כפריים או באזורים מבודדים בהם קשה לקבל גישה לחשמל מהרשת. דוגמא לכך היא אזורים כפריים במדינות לא מפותחות, כמו באפריקה שם פותחו מספר פרויקטים על מנת להקל על עצמאות חשמלית עבור התושבים.

אנרגיה סולארית שימושית גם להפקת חשמל בקנה מידה גדול והזרקתו לרשת, במיוחד באזורים שבהם המטאורולוגיה מספקת שעות רבות של שמש בשנה.

בשורה התחתונה: העתיד כבר כאן

מדענים שחוקרים אנרגיה סולארית מעלים את ההצעה שהאנושות לא תצטרך עוד לחשוש מהדלדלות עתודות הפחם שצפויה בתוך מאות השנים הקרבות, ובכך מאשרים את התחזית שנולדה לראשונה בשנת 1931.

חברת אנג'יס היא ספקית ציוד מובילה בתחום של מתקנים לייצור חשמל סולארי: מהפנל הסולארי, דרך הממיר, ועד קופסת המפסקים. כל הציוד שלנו מאושר על ידי חברת החשמל ומכון התקנים, ומותקן על גגות סולאריים ובתחנות כוח סולאריות.

לתפיסתנו, תחום האנרגיה הסולארית מהווה חידוש בכך שהוא מאפשר גיוון מקורות גנרציה. כלומר, היום, כל משק בית, בניין, עיר או אוניברסיטה, יוכלו לגוון את מקורות הגנרציה שלהם ולא לרכוש חשמל מהרשת בלבד, אלא להשתמש גם בחשמל המיוצר על ידי השמש.

ליצירת קשר מהירה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן